Analistler Uyarıyor: Eylül, Bitcoin İçin Düşüş Habercisi!

Popüler kripto analistleri Benjamin Cowen ve Miles Deutscher, Bitcoin fiyatının Eylül performansına yönelik endişelerini paylaştı. Tarihsel verilere göre BTC, çoğu Eylül ayında %7 civarında düşüş gösterdi.

Benjamin Cowen, Bitcoin fiyatının Eylül performansına ilişkin endişeleri ortaya çıkardı

Ünlü kripto analisti Benjamin Cowen, yeni bir videoda Bitcoin’in Eylül ayındaki performansı hakkında bazı kaygı verici tahminlere yer verdi. Veri odaklı yaklaşımıyla tanınan Cowen, Bitcoin’in tarihte Eylül aylarında %7 civarında düşüş kaydettiğini paylaştı.

Cowen, Eylül ayının geleneksel olarak Bitcoin için zorlu bir dönem olduğunu kabul etti. Bu ayın genellikle olumsuz fiyat hareketleriyle karakterize edildiğini belirtti. Ancak, tarihsel eğilimlere dayanarak, her Eylül ayının olumsuz sonuçlanmayabileceğini ve zaman zaman olumlu performans gösterebileceğini vurguladı.

Analist, Bitcoin’in 2017’den 2022’ye kadar altı ardışık kırmızı Eylül yaşadığına dikkat çekti. Tarihsel olarak, Bitcoin’in Eylül ayındaki ortalama getirisi yaklaşık olarak -%6,6 seviyesindeydi ve standart sapmanın yüksek olduğunu, bu nedenle BTC’nin performansının tahmin edilemez olduğunu açıkladı.

Miles Deutscher’de benzer fikirlere sahip

Bir diğer kripto analisti Miles Deutscher, Eylül ayının düşük BTC performansının altcoin sektörünü de doğrudan etkilediğini söylüyor. Deutscher ayrıca SEC’in karar verme sürecinde olduğu spot Bitcoin ETF başvurularının da fiyatlar üzerinde etkili olacağından bahsetti. Piyasa üzerinde etkili olacak diğer gelişmeler için şu örnekleri sıraladı:

 • 4. çeyrekte önümüzde açıkça önemli bir arz fazlası var (özellikle BTC ile ilgili).
  • ABD Hükümetinin Silk Road davasında elde ettiği Bitcoin’ler ile ilgili tutumu
  • Mt. Gox’in Bitcoin geri ödemeleri
  • FTX~500 milyon dolarlık büyük sermaye limitleri
  • Pek çok altcoin arz eğrisinin DYDX , APT vb. orta noktasına ulaşıyor.

Analizlerinin devamında Deutscher, Eylül ayında Bitcoin yatırımcılarının takip etmesi gereken iki tarih paylaşıyor:

 • 13 Eylül: TÜFE
  • Bu TÜFE özellikle önemli çünkü son okuma olarak 12 aydan beri ilk yükselişimizi yaşadık. Piyasanın gözü, son dönemdeki enflasyon artışının sürekli olup olmadığı, yoksa geçen ay sadece aykırı bir durum mu olduğu üzerinde olacak.
 • 20 Eylül: FOMC
  • Bu, TÜFE’deki son artıştan bu yana ilk FOMC olacak. Ayrıca yakın zamanda %3,3 seviyesinde sabit kalan PCE verilerimiz de vardı. FED’in işi (kendi kriterlerine göre) henüz tamamlanmadı. Piyasa şu anda faiz artırımlarında bir duraklama bekliyor (%93 olasılık). Ancak her zamanki gibi piyasanın inceleyeceği şey Jerome’un ifadeleri + bakış açısı olacak.

Bitcoin fiyatı ne durumda?

Yazım sırasında BTC, son 24 saate göre %0,80 oranında yükseldiği 25,911.25 dolar bölgesine işlem görüyor. Kriptokoin.com olarak kısa vadede kritik olacak teknik seviyelere bu yazıda yer verdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x